Richmond Folk Festival: what you need to know before you go this weekend

0

[ad_1]

RICHMOND, Va. (WRIC) – If you are one of the more than 200,000 people who will attend the Richmond Folk Festival this year there might be a few things you want to know before you go.

Cost: Will I need money?

Although the folk festival itself is free, guests attending may find it difficult to spend their wallets for an item at the crafts and market, or one of the many local food trucks, hence the smell of freshly prepared products. the kitchen floats all over the festival site.

Food vendors for the day include:

  • Boka Tako
  • Virginia Vendor Foodservice
  • Thai ginger taste
  • Croaker’s Square
  • LaMilpa, African on Main
  • Worldwide concessions
  • Strawberry Street Events
  • Jadeans Smokin Six O
  • Gelati Celesti
  • Espresso A GoGo
  • MacBrand Foods
  • The Pie Guy
  • Free time
  • Goatocado
  • Aunt Ning’s Filipino Cuisine
  • Asian taste
  • My Empanada
  • Gregory’s Grill
  • Head of depot
  • The best ice cream in Westray
  • Mark’s Airborne Kettle Corn
  • Jem’s Caribbean cuisine
  • Niola Cafe
  • Island noodles
  • Mom I’s
  • International grills
  • Espresso A Go Go
  • make me a plate
  • Totally Nutz
  • JiJi Ice Cream
  • Genuine Cajun cuisine

Transportation: Where can I park?

More than likely one of the most asked questions around the festival, and certainly one of the most important. Parking for any event at Brown’s Island in Richmond is a pain, and for such a large event, the wait is no different. Here are some options to add to your plan, and your backup plan, and possibly your backup plan, backup.

  • Uber/Lyft: Perhaps one of the easiest options available, and it doesn’t even involve parking. The transportation service will pick you up at any location and drop you off where you need to be.
  • Motorized scooter: Spend time in the city and you’ll notice an abundance of people on motorized scooters making their way through the streets. Simply download one of the apps for scooter brands found locally – Bird, Bolt, etc. – attach your credit card and you’re set. But beware for your return trip, the city scooters have an automatic shutdown period, where they cannot be used for the last hours of the night.
  • Paid car parks/garages: As most free downtown street parking is expected to be extremely limited, the best bet for festival-goers is to park in a paid parking lot near downtown. Parking lots can be found by searching for “parking” on your mobile phone’s maps app. Suggested lots are at 401 East Cary Street, 13 North 5th Street (Shockoe Slip Parking), 600 East Cary Street Garage, and 720 East Cary Street Parking.

Schedule: When is my favorite artist playing?

As one of Richmond’s biggest festivals, the Folk Festival takes place over three days, featuring over 30 genres of music and six stages. Take a look at the festival schedule and find out who’s where and when below. You can also find a map of the festival site online here.

friday october 7

ALTRIA SCENE

  • 6:30 – 7:30 p.m. Cedric Burnside (hill blues)
  • 7:45 p.m. – 8:45 p.m. Beòlach (Cape Breton)
  • 9:00 p.m. – 10:00 p.m. Noura Mint Seymali (Moorish griot)

COSTAR GROUP STAGE

  • 7:30 p.m. – 8:30 p.m. Black Umfolosi (imbubed a cappella singing)
  • 8:45 p.m. – 9:45 p.m. Nani Noam Vazana (traditional Ladino song)

DOMINION ENERGY DANCE PAVILION

  • 7:30 – 8:30 p.m. Jesse Daniel (honky-tonk country)
  • 8:30 – 9:00 p.m. zydeco dance class with Jarene Fleming
  • 9:00 p.m. – 10:00 p.m. André Thierry (zydeco)

Saturday October 8

ALTRIA SCENE

  • Noon – 12:45 p.m. Jimmy “Duck” Holmes (Bentonia blues)
  • 1:00 p.m. – 1:45 p.m. Nani Noam Vazana (traditional Ladino singing)
  • 2:00 p.m. – 2:45 p.m. Jesse Daniel (honky-tonk country)
  • 3:00 p.m. – 3:45 p.m. 79rs Gang (music from the New Orleans Black Mask Carnival)
  • 4:00 p.m. – 5:00 p.m. The Legendary Ingramettes (gospel)
  • 6:00 p.m. – 7:00 p.m. Isokratisses (polyphonic singing from Epirus)
  • 7:15 p.m. – 8:15 p.m. Sideline (bluegrass)
  • 8:30 – 9:30 p.m. Son Rompe Pera (Mexican marimba and cumbia)

COSTAR GROUP STAGE

  • 12:15 p.m. – 1:00 p.m. *Gene Tagaban (Guuy Yaau) (Tlingit storyteller, musician and dancer)
  • 1:15 p.m. – 2:00 p.m. Black Umfolosi (imbubed a cappella singing)
  • 2:15 p.m. – 3:15 p.m. Sideline (bluegrass)
  • 3:30 – 4:15 p.m. Nani Noam Vazana (traditional Ladino singing)
  • 4:30 – 5:30 pm Trance Blues from Mauritania to Mississippi—Cedric Burnside, Jimmy “Duck” Holmes, Noura Mint Seymali
  • 6:30 – 7:15 p.m. Korea Institute of Performing Arts Chicago (pungmul and samulnori)
  • 7:30 – 8:15 p.m. Bnat El Houariyat & Esraa Warda (Moroccan chaabi female ensemble)
  • 8:30 – 9:15 p.m. Beòlach (Cape Breton)

CARMAX STAGE

  • Noon – 12:45 p.m. Are you ready to learn with André Thierry? (zydeco for kids!)
  • 1:00 p.m. – 1:40 p.m. Isokratisses (polyphonic singing from Epirus)
  • 2:00 p.m. – 3:00 p.m. *Sound in Motion: dance, percussion and rhythm—Beòlach; Khadija el Warzazia, Fatiha Benmsinane, Nouzha Lagrimi, Esraa Warda (Bnat El Houariyat & Esraa Warda); Gene Tagaban (Guuy Yaau); Byoung Sug Kim, Suwan Choi, Chansoo Lee, Deokhwan Kim (Korean Performing Arts Institute of Chicago)
  • 3:15 – 4:00 p.m. Beòlach (Cape Breton)
  • 4:20 – 5:15 p.m. Beautiful harmonies: from bluegrass to the Balkans to Zimbabwe—Black Umfolosi; Agathi Tzouti, Artemis Isou, Iris Nourentini, Sofia Isou (Isokratisses); Skip Cherryholmes, Andy Buckner, Nick Goad, Steve Dilling (Sideline)
  • 6:15 – 7:00 p.m. Fran Grace (sacred steel guitar)
  • 7:15 – 8:00 p.m. Cedric Burnside (hill blues)
  • 8:15 p.m. – 9:15 p.m. Noura Mint Seymali (Moorish griot)

DOMINION ENERGY DANCE PAVILION

  • Noon – 1:00 p.m. Jesse Daniel (honky-tonk country)
  • 1:15 p.m. – 2:15 p.m. Cedric Burnside (hill blues)
  • 2:30 p.m. – 3:30 p.m. Noura Mint Seymali (Moorish griot)
  • 3:30 – 4:00 p.m. forró dance class with Luciano Lima
  • 4:00 – 4:45 p.m. Felipe Hostins (Brazilian forró)
  • 5:00 p.m. – 6:00 p.m. Son Rompe Pera (Mexican marimba and cumbia)
  • 7:00 p.m. – 8:00 p.m. 79rs Gang (music from the New Orleans Black Mask Carnival)
  • 8:15 p.m. – 9:30 p.m. *Art of Noise RVA (deejaying)

FAMILY STAGE

  • 12:30 – 1:15 p.m. Josh Bearman (presented by JAMinc)
  • 1:30 p.m. – 2:15 p.m. Beatbox Dads (beatboxing)
  • 2:15 to 2:25 p.m. Junior Rangers swearing-in
  • 2:30 – 3:00 p.m. Regan Sprenkle (presented by JAMinc)
  • 3:15 p.m. – 4:00 p.m. Beatbox Dads (beatboxing)
  • 4:15 – 5:00 p.m. Gene Tagaban (Guuy Yaau) (Tlingit storyteller, musician and dancer)

CENTER FOR CULTURAL VIBRANCE VIRGINIA FOLKLIFE STAGE

  • Noon – 12:45 p.m. Ken Heath and the True Disciples (gospel)
  • 1:00 p.m. – 1:45 p.m. The Josanne Francis Septet (Trinidadian steel pan)
  • 2:00 p.m. – 3:00 p.m. Bridging Borders: Joe Troop, Larry Bellorín, Danny Knicely and Ouros
  • 3:15 – 4:00 p.m. Scott Miller (singer-songwriter)
  • 4:15 – 5:15 p.m. Bomba Showcase: Tata Cepeda & Semilla Cultural (Puerto Rican bomba)
  • 5:30 – 6:15 p.m. Ouros with Danny Knicely (Bolivian/Appalachia)

STREET PERFORMANCE AT TREDEGAR PLAZA

  • 3:45 – 4:15 p.m. Korea Institute of Performing Arts Chicago (pungmul and samulnori)

Sunday October 9

ALTRIA SCENE

  • Noon – 12:45 p.m. Fran Grace (sacred steel guitar)
  • 1:00 p.m. – 1:45 p.m. Black Umfolosi (imbubed a cappella singing)
  • 2:00 p.m. – 2:45 p.m. Isokratisses (polyphonic singing from Epirus)
  • 3:00 p.m. – 3:45 p.m. Sideline (bluegrass)
  • 4:00 p.m. – 4:45 p.m. Beòlach (Cape Breton)
  • 5:00 p.m. – 6:00 p.m. Son Rompe Pera (Mexican marimba and cumbia)

COSTAR GROUP STAGE

  • 12:15 – 1:00 p.m. Bnat El Houariyat & Esraa Warda (Moroccan chaabi female ensemble)
  • 1:15 – 1:45 p.m. Gene Tagaban (Guuy Yaau) (Tlingit storyteller, musician and dancer)
  • 2:00 p.m. – 2:45 p.m. Jimmy “Duck” Holmes (Bentonia blues)
  • 3:05 p.m. – 4:00 p.m. *Tradition through the generations—Jermaine Bossier, Romeo Bougere, Theodore “Scoo” Gurley (79rs Gang); Fran Grace, Angela Grace Russell, Tressa Boles (Fran Grace); Nani Noam Vazana; Kacho, Mongo and Kilos Gama (Son Rompe Pera)
  • 4:15 – 5:00 p.m. Hard work and highlights: Honky-tonk, Forró and Zydeco—André Thierry, Felipe Hostins and Jesse Daniel
  • 5:15 – 6:00 p.m. Felipe Hostins (Brazilian forró)

CARMAX STAGE

  • Noon – 12:45 p.m. Jimmy “Duck” Holmes (Bentonia blues)
  • 1:00 p.m. – 1:45 p.m. *Korea Institute of Performing Arts Chicago (pungmul and samulnori)
  • 2:00 p.m. – 2:45 p.m. André Thierry (zydeco)
  • 3:05 p.m. – 3:45 p.m. Bnat El Houariyat & Esraa Warda (Moroccan chaabi female ensemble)
  • 4:00 p.m. – 4:45 p.m. Black Umfolosi (imbubed a cappella singing)
  • 5:05 p.m. – 5:45 p.m. Fran Grace (sacred steel guitar)

DOMINION ENERGY DANCE PAVILION

  • 12:00 p.m. – 1:00 p.m. André Thierry (zydeco)
  • 1:15 – 2:15 p.m. Felipe Hostins (Brazilian forró)
  • 2:30 p.m. – 3:30 p.m. Jesse Daniel (honky-tonk country)
  • 3:45 p.m. – 4:45 p.m. Noura Mint Seymali (Moorish griot)
  • 5:00 p.m. – 6:00 p.m. * 79rs Gang (New Orleans Black Mask Carnival Music)

FAMILY STAGE

  • Noon – 12:45 p.m. Nani Noam Vazana (traditional Ladino song)
  • 1:00 – 1:45 p.m. Kyle Davis (presented by JAMinc)
  • 2:00 p.m. – 2:45 p.m. Beatbox Dads (beatboxing)
  • 2:45 – 2:55 Junior Rangers swearing-in
  • 3:00 – 3:45 p.m. Kenneka Cook (presented by JAMinc)
  • 4:00 p.m. – 4:45 p.m. Beatbox Dads (beatboxing)

CENTER FOR CULTURAL VIBRANCE VIRGINIA FOLKLIFE STAGE

  • 12:30 – 1:15 p.m. Kamalakiran Vinjamuri (Indian Carnatic violin)
  • 1:30 p.m. – 2:15 p.m. Andrew Alli and Josh Small (blues)
  • 2:30 p.m. – 3:15 p.m. Instrument Makers Jam (old school bluegrass)
  • 3:30 – 4:15 p.m. Larry and Joe (Venezuelan/Appalachia)
  • 4:30 – 4:45 p.m. Oyster shucking ceremony
  • 5:00 p.m. – 6:00 p.m. The legendary Ingramettes (gospel)

Any additional information about the festival can be found online here.

[ad_2]
Source link

Share.

About Author

Comments are closed.